           Electromechanical > Relays > Power Relays > LY1-AC220-240
LY1-AC220/240
Part Number: LY1-AC220/240
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > LY1-AC220-240
Qty Available:
Description: Power/signal Relay SPDT Momentary 1000MW (coil) 15A (contact) 125VDC (contact) Panel Mount
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number LY1-AC220/240 Available.
Power/signal Relay SPDT Momentary 1000MW (coil) 15A (contact) 125VDC (contact) Panel Mount
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Silver
Mount Socket
Number of Pins 8
Coil Current 4.6 mA
Coil Resistance 18.79 kΩ
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (AC) 220 V
Contact Current Rating 15 A
Max Current Rating 15 A
Max Operating Temperature 55 °C
Max Voltage Rating (AC) 250 V
Max Voltage Rating (DC) 125 V
Min Operating Temperature -25 °C
Operate Time 25 ms
Power Consumption 1.1 W
Relay Type General Purpose
Termination Quick Connect
Throw Configuration SPDT
Voltage Rating (AC) 250 V
Depth 21.5 mm
Height 36.06 mm
Length 21.59 mm
Width 27.94 mm