           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > LVR03R0500JE70
LVR03R0500JE70
Part Number: LVR03R0500JE70
Manufacturer: Vishay
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > LVR03R0500JE70
Qty Available:
Description: Res Metal Strip 0.05 Ohm 5% 3W Molded AXL Thru-Hole T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number LVR03R0500JE70 Available.
Res Metal Strip 0.05 Ohm 5% 3W Molded AXL Thru-Hole T/R
Case/Package Molded
Contact Plating Tin
Mount Through Hole
Composition Metal Strip
Max Operating Temperature 275 °C
Min Operating Temperature -65 °C
Packaging Tape & Reel
Power Rating 3 W
Resistance 50 mΩ
Tolerance 5 %
Diameter 5.21 mm
Length 14.22 mm