           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > LVR01R0300FB12
LVR01R0300FB12
Part Number: LVR01R0300FB12
Manufacturer: Vishay
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > LVR01R0300FB12
Qty Available:
Description: Res Metal Strip 0.03 Ohm 1% 1W Molded AXL Thru-Hole Bulk
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number LVR01R0300FB12 Available.
Res Metal Strip 0.03 Ohm 1% 1W Molded AXL Thru-Hole Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Molded
Contact Plating Lead, Tin
Mount Through Hole
Number of Pins 2
Composition Metal Strip, Wirewound
Max Operating Temperature 175 °C
Min Operating Temperature -65 °C
Packaging Bulk
Power Rating 1 W
Resistance 30 mΩ
Temperature Coefficient 90 ppm/°C
Termination Axial
Tolerance 1 %
Diameter 2.92 mm
Lead Diameter 508 µm
Length 10.85 mm