Connectors > LTMM-107-02-L-D-SM
LTMM-107-02-L-D-SM
| Part Number: | LTMM-107-02-L-D-SM |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > LTMM-107-02-L-D-SM |
| Qty Available: | |
| Description: | Pin Header, 14Pos, 2Row, 2Mm, Smt Rohs Compliant: Yes |Samtec LTMM-107-02-L-D-SM |
PCX has Samtec Connectors > LTMM-107-02-L-D-SM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pin Header, 14Pos, 2Row, 2Mm, Smt Rohs Compliant: Yes |Samtec LTMM-107-02-L-D-SM
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Nylon |
| Gender | Male |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 14 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Depth | 6.51 mm |
| Length | 16.39 mm |
| Pitch | 2 mm |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Nylon |
| Gender | Male |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 14 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Depth | 6.51 mm |
| Length | 16.39 mm |
| Pitch | 2 mm |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Nylon |
| Gender | Male |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 14 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Depth | 6.51 mm |
| Length | 16.39 mm |
| Pitch | 2 mm |
Documentation for Samtec LTMM-107-02-L-D-SM
| Datasheet | View & Download LTMM-107-02-L-D-SM Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTMM-107-02-L-D-SM Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTMM-107-02-L-D-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTMM-107-02-L-D-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTMM-107-02-L-D-SM Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTMM-107-02-L-D-SM Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTMM-107-02-L-D-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTMM-107-02-L-D-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTMM-107-02-L-D-SM Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTMM-107-02-L-D-SM Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTMM-107-02-L-D-SM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTMM-107-02-L-D-SM Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the contact material and plating of the pin header?
What is the maximum and minimum operating temperature of the pin header?
What are the dimensions of the pin header?
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
What is the inventory status of the product?
Are there any alternate names for the manufacturer?
What is the product name and description?
Is the product RoHS compliant?
What is the contact material and plating of the product?
What is the maximum and minimum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
