           Power Products > Power Supply Modules > Board Mount Modules > LTM4600EV-PBF
LTM4600EV#PBF
Part Number: LTM4600EV#PBF
Manufacturer: Analog Devices
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Board Mount Modules > LTM4600EV-PBF
Qty Available:
Description: Conv DC-DC 4.5V to 20V Step Down Single-Out 0.6V to 5V 10A uModule 104-Pin LGA
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number LTM4600EV#PBF Available.
Conv DC-DC 4.5V to 20V Step Down Single-Out 0.6V to 5V 10A uModule 104-Pin LGA
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package LGA
Number of Pins 104
Efficiency 92 %
Frequency 850 kHz
Max Input Voltage 20 V
Max Junction Temperature (Tj) 125 °C
Max Operating Temperature 85 °C
Max Output Current 10 A
Max Output Voltage 5 V
Max Supply Voltage 20 V
Min Input Voltage 4.5 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Output Voltage 600 mV
Min Supply Voltage 4.5 V
Number of Channels 1
Number of Outputs 1
Operating Supply Current 1.2 mA
Output Current 10 A
Output Type Adjustable
Output Voltage 5 V
Packaging Cut Tape
Schedule B 8542390000
Switching Frequency 850 kHz
Voltage - Output 1 5 V
Height 2.794 mm
Length 14.986 mm
Width 14.986 mm
Case/Package LGA
Number of Pins 104
Efficiency 92 %
Frequency 850 kHz
Max Input Voltage 20 V
Max Output Current 10 A
Max Output Voltage 5 V
Max Supply Voltage 20 V
Min Input Voltage 4.5 V
Min Output Voltage 600 mV
Min Supply Voltage 4.5 V
Number of Channels 1
Number of Outputs 1
Output Current 10 A
Output Type Adjustable
Output Voltage 5 V
Packaging Cut Tape
Schedule B 8542390000
Switching Frequency 850 kHz
Voltage - Output 1 5 V
Height 2.794 mm
Length 14.986 mm
Width 14.986 mm