Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LTC4415EMSE-PBF
LTC4415EMSE#PBF
| Part Number: | LTC4415EMSE#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LTC4415EMSE-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Power Management Specialized - PMIC 2x 4A Ideal Diodes w/ Adj C Lim |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LTC4415EMSE-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Power Management Specialized - PMIC 2x 4A Ideal Diodes w/ Adj C Lim
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Number of Pins | 16 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.7 V |
| Nominal Supply Current | 44 µA |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Current | 4 A |
| Schedule B | 8542310000 |
| Height | 860 µm |
| Case/Package | MSOP |
| Number of Pins | 16 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.7 V |
| Nominal Supply Current | 44 µA |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Current | 4 A |
| Schedule B | 8542310000 |
| Height | 860 µm |
Documentation for Analog Devices LTC4415EMSE#PBF
| Datasheet | View & Download LTC4415EMSE-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC4415EMSE-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC4415EMSE-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC4415EMSE-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC4415EMSE-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC4415EMSE-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC4415EMSE-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC4415EMSE-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC4415EMSE-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC4415EMSE-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and number of pins?
What are the compliance standards or regulations that this product meets?
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the supply voltage range of the product?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







