Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LTC4412ES6-TRMPBF
LTC4412ES6#TRMPBF
| Part Number: | LTC4412ES6#TRMPBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LTC4412ES6-TRMPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Hot Swap Controller 1-CH 28V P-Channel Positive Low Voltage 6-Pin TSOT-23 T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LTC4412ES6-TRMPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Hot Swap Controller 1-CH 28V P-Channel Positive Low Voltage 6-Pin TSOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSOT |
| Number of Pins | 6 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 28 V |
| Manufacturer Package Identifier | S6-6-05-08-1636 |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Input Voltage | 28 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 36 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542310000 |
| Turn-On Delay Time | 110 µs |
| Height | 900 µm |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.75 mm |
Documentation for Analog Devices LTC4412ES6#TRMPBF
| Datasheet | View & Download LTC4412ES6-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC4412ES6-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC4412ES6-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC4412ES6-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC4412ES6-TRMPBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC4412ES6-TRMPBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC4412ES6-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC4412ES6-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC4412ES6-TRMPBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the product's function?
What is the voltage range of the product?
How many pins does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










