Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LTC4352IMS-PBF
LTC4352IMS#PBF
| Part Number: | LTC4352IMS#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LTC4352IMS-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Hot Swap Controller 1-CH 18V N-Channel Positive Low Voltage Automotive 12-Pin MSOP |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LTC4352IMS-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Hot Swap Controller 1-CH 18V N-Channel Positive Low Voltage Automotive 12-Pin MSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Number of Pins | 12 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.9 V |
| Nominal Input Voltage | 18 V |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Voltage |
| Output Voltage | 12 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-Off Delay Time | 500 ns |
| Turn-On Delay Time | 250 ns |
| Height | 860 µm |
| Length | 4.04 mm |
| Width | 3 mm |
| Case/Package | MSOP |
| Number of Pins | 12 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.9 V |
| Nominal Input Voltage | 18 V |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Voltage |
| Output Voltage | 12 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-Off Delay Time | 500 ns |
| Turn-On Delay Time | 250 ns |
| Height | 860 µm |
| Length | 4.04 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Analog Devices LTC4352IMS#PBF
| Datasheet | View & Download LTC4352IMS-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC4352IMS-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC4352IMS-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC4352IMS-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC4352IMS-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC4352IMS-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC4352IMS-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC4352IMS-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC4352IMS-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC4352IMS-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC4352IMS-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC4352IMS-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the voltage range supported by the product?
How many pins does the product have?
What is the product name and its function?
What is the voltage range that the hot swap controller can handle?
How many pins does the hot swap controller have?
What is the maximum output current of the hot swap controller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







