Integrated Circuits (ICs) > LTC4300-1IMS8-TRPBF
LTC4300-1IMS8#TRPBF
| Part Number: | LTC4300-1IMS8#TRPBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LTC4300-1IMS8-TRPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Interface - Signal Buffers, Repeaters Hot Swappable 2-Wire Bus Bufs |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > LTC4300-1IMS8-TRPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Interface - Signal Buffers, Repeaters Hot Swappable 2-Wire Bus Bufs
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Height | 860 µm |
| Length | 3 mm |
Documentation for Analog Devices LTC4300-1IMS8#TRPBF
| Datasheet | View & Download LTC4300-1IMS8-TRPBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC4300-1IMS8-TRPBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC4300-1IMS8-TRPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC4300-1IMS8-TRPBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and number of pins for this product?
What compliance standards or regulations does this product meet?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
