Integrated Circuits (ICs) > LTC4300-1CMS8-PBF
LTC4300-1CMS8#PBF
| Part Number: | LTC4300-1CMS8#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LTC4300-1CMS8-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Interface - Signal Buffers, Repeaters Hot Swappable 2-Wire Bus Bufs |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > LTC4300-1CMS8-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Interface - Signal Buffers, Repeaters Hot Swappable 2-Wire Bus Bufs
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Output Voltage | 160 mV |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 860 µm |
| Length | 3 mm |
Documentation for Analog Devices LTC4300-1CMS8#PBF
| Datasheet | View & Download LTC4300-1CMS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC4300-1CMS8-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC4300-1CMS8-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC4300-1CMS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC4300-1CMS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC4300-1CMS8-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of LTC4300-1CMS8#PBF?
What is the brand of LTC4300-1CMS8#PBF?
What is the price of LTC4300-1CMS8#PBF?
What is the stock availability of LTC4300-1CMS8#PBF?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

