Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC3810IG-TRPBF
LTC3810IG#TRPBF
| Part Number: | LTC3810IG#TRPBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC3810IG-TRPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | 100V Current Mode Synchronous Switching Regulator Controller |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC3810IG-TRPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
100V Current Mode Synchronous Switching Regulator Controller
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | G |
| Number of Pins | 28 |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 10 A |
| Output Voltage | 55.8 V |
| Packaging | Tape and Reel |
Documentation for Analog Devices LTC3810IG#TRPBF
| Datasheet | View & Download LTC3810IG-TRPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC3810IG-TRPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC3810IG-TRPBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC3810IG-TRPBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC3810IG-TRPBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of LTC3810IG#TRPBF?
What is the package type of LTC3810IG#TRPBF?
What is the maximum output current of LTC3810IG#TRPBF?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











