Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC3780EG-PBF
LTC3780EG#PBF
| Part Number: | LTC3780EG#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC3780EG-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | DC Controller Single Output Synchronous Boost-buck Controller 4 Volt to 36 Volt 24-Pin SSOP |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC3780EG-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DC Controller Single Output Synchronous Boost-buck Controller 4 Volt to 36 Volt 24-Pin SSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | G |
| Number of Pins | 24 |
| Duty Cycle | 99 % |
| Max Frequency | 440 kHz |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 40 mA |
| Max Output Voltage | 42 V |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 800 mV |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Input Voltage | 36 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 30 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 440 kHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.95 mm |
| Length | 8.5 mm |
| Width | 5.6 mm |
Documentation for Analog Devices LTC3780EG#PBF
| Datasheet | View & Download LTC3780EG-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC3780EG-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC3780EG-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC3780EG-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC3780EG-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC3780EG-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC3780EG-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC3780EG-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC3780EG-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC3780EG-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC3780EG-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its brand?
What is the product's function?
What is the input voltage range for this product?
What is the package type and pin count of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



















