Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC3499BEDD-PBF
LTC3499BEDD#PBF
| Part Number: | LTC3499BEDD#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC3499BEDD-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Current-mode, 1A, 1400kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC3499BEDD-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Current-mode, 1A, 1400kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Number of Pins | 8 |
| Efficiency | 94 % |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Voltage | 6 V |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 750 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 6 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 1.2 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Topology | Boost |
Documentation for Analog Devices LTC3499BEDD#PBF
| Datasheet | View & Download LTC3499BEDD-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC3499BEDD-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC3499BEDD-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC3499BEDD-PBF Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of IC?
What is the maximum switching frequency of the LTC3499BEDD#PBF?
What is the package type of the LTC3499BEDD#PBF?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











