Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC3416EFEPBF
LTC3416EFE#PBF
| Part Number: | LTC3416EFE#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC3416EFEPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Current-mode, 8A, 4000kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO20 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC3416EFEPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Current-mode, 8A, 4000kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO20
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Efficiency | 95 % |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 4 A |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Min Input Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 800 mV |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 4 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 4 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Height | 1.05 mm |
| Length | 6.6 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Efficiency | 95 % |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 4 A |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Min Input Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 800 mV |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 4 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 4 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Height | 1.05 mm |
| Length | 6.6 mm |
| Width | 4.5 mm |
Documentation for Analog Devices LTC3416EFE#PBF
| Datasheet | View & Download LTC3416EFEPBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC3416EFEPBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC3416EFEPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC3416EFEPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC3416EFEPBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC3416EFEPBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC3416EFEPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC3416EFEPBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the functionality of the LTC3416EFE#PBF switching regulator?
What is the price of the LTC3416EFE#PBF switching regulator?
What is the input voltage range for the LTC3416EFE#PBF switching regulator?
Does the LTC3416EFE#PBF switching regulator have synchronous rectification?
What is the product name?
What is the functionality of this product?
What is the maximum switching frequency of this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.














