Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC3411IMS-PBF
LTC3411IMS#PBF
| Part Number: | LTC3411IMS#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC3411IMS-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Current-mode, 2A, 4000kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO10 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC3411IMS-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Current-mode, 2A, 4000kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO10
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Efficiency | 95 % |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 2.63 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 800 mV |
| Min Supply Voltage | 2.625 V |
| Nominal Supply Current | 240 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.25 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Topology | Buck-Boost |
| Height | 1.1 mm |
Documentation for Analog Devices LTC3411IMS#PBF
| Datasheet | View & Download LTC3411IMS-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC3411IMS-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC3411IMS-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC3411IMS-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of regulator?
What is the maximum switching frequency?
What is the package type?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













