Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC3406ES5-TRMPBF
LTC3406ES5#TRMPBF
| Part Number: | LTC3406ES5#TRMPBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC3406ES5-TRMPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Conv DC-DC 2.5V to 5.5V Synchronous Step Down Single-Out 0.6V 0.6A 5-Pin TSOT-23 T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC3406ES5-TRMPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conv DC-DC 2.5V to 5.5V Synchronous Step Down Single-Out 0.6V 0.6A 5-Pin TSOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSOT |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Efficiency | 96 % |
| Frequency | 1.5 MHz |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 600 mA |
| Max Output Voltage | 5.5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 600 mV |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 600 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 1.5 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Height | 900 µm |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.75 mm |
Documentation for Analog Devices LTC3406ES5#TRMPBF
| Datasheet | View & Download LTC3406ES5-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC3406ES5-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC3406ES5-TRMPBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC3406ES5-TRMPBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC3406ES5-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC3406ES5-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC3406ES5-TRMPBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the voltage range for this product?
What is the output current rating for this product?
What is the package type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











