Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC3221EDC-TRPBF
LTC3221EDC#TRPBF
| Part Number: | LTC3221EDC#TRPBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC3221EDC-TRPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Switched Capacitor Regulator, 0.06A, 600kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO6 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC3221EDC-TRPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switched Capacitor Regulator, 0.06A, 600kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO6
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN EP |
| Number of Pins | 6 |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 60 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 5 µA |
| Output Current | 60 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 1.23 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 600 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
Documentation for Analog Devices LTC3221EDC#TRPBF
| Datasheet | View & Download LTC3221EDC-TRPBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC3221EDC-TRPBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC3221EDC-TRPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC3221EDC-TRPBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum switching frequency of the regulator?
What is the package type of the product?
What is the maximum output current of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



