Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC3114EFE-1-PBF
LTC3114EFE-1#PBF
| Part Number: | LTC3114EFE-1#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC3114EFE-1-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | LTC3114-1 - 40V, 1A Synchronous Buck-Boost DC/DC Converter with Programmable Output Current |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC3114EFE-1-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LTC3114-1 - 40V, 1A Synchronous Buck-Boost DC/DC Converter with Programmable Output Current
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Max Duty Cycle | 95 % |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Voltage | 40 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 2.2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 2.7 V |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Nominal Supply Current | 50 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 2.7 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 1.2 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Topology | Buck-Boost |
| Height | 1.1 mm |
Documentation for Analog Devices LTC3114EFE-1#PBF
| Datasheet | View & Download LTC3114EFE-1-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC3114EFE-1-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC3114EFE-1-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC3114EFE-1-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC3114EFE-1-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC3114EFE-1-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of the LTC3114EFE-1#PBF?
What is the maximum input voltage and output voltage of the LTC3114EFE-1#PBF?
Does the LTC3114EFE-1#PBF have a synchronous rectifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



