Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LTC2918CMS-A1-PBF
LTC2918CMS-A1#PBF
| Part Number: | LTC2918CMS-A1#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LTC2918CMS-A1-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Voltage Supervisor with 27 Selectable Thresholds and Watchdog Timer |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LTC2918CMS-A1-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Voltage Supervisor with 27 Selectable Thresholds and Watchdog Timer
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Number of Pins | 10 |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 800 mV |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 150 ms |
| Schedule B | 8542390000 |
| Type | Multi-Voltage Supervisor |
Documentation for Analog Devices LTC2918CMS-A1#PBF
| Datasheet | View & Download LTC2918CMS-A1-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC2918CMS-A1-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC2918CMS-A1-PBF Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of LTC2918CMS-A1#PBF?
What is the package type of LTC2918CMS-A1#PBF?
Does LTC2918CMS-A1#PBF have any compliance certifications?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

