Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LTC2916IDDB-1-TRMPBF
LTC2916IDDB-1#TRMPBF
| Part Number: | LTC2916IDDB-1#TRMPBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LTC2916IDDB-1-TRMPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Voltage Supervisor with 9 Selectable Thresholds and Manual Reset Input |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LTC2916IDDB-1-TRMPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Voltage Supervisor with 9 Selectable Thresholds and Manual Reset Input
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.5 V |
| Nominal Supply Current | 45 µA |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 150 ms |
| Schedule B | 8542390000 |
| Type | Multi-Voltage Supervisor |
Documentation for Analog Devices LTC2916IDDB-1#TRMPBF
| Datasheet | View & Download LTC2916IDDB-1-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC2916IDDB-1-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC2916IDDB-1-TRMPBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC2916IDDB-1-TRMPBF Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the price of this product?
Where can I find the datasheet for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




