Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC1754ES6-5-TRMPBF
LTC1754ES6-5#TRMPBF
| Part Number: | LTC1754ES6-5#TRMPBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC1754ES6-5-TRMPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Switched Capacitor Regulator, 700kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO6 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC1754ES6-5-TRMPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switched Capacitor Regulator, 700kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO6
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-5 |
| Number of Pins | 6 |
| Frequency | 600 kHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 40 mA |
| Max Output Voltage | 5.2 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 4.8 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 13 µA |
| Output Current | 50 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 700 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost |
| Height | 1.3 mm |
| Length | 3 mm |
| Width | 1.75 mm |
Documentation for Analog Devices LTC1754ES6-5#TRMPBF
| Datasheet | View & Download LTC1754ES6-5-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1754ES6-5-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1754ES6-5-TRMPBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC1754ES6-5-TRMPBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC1754ES6-5-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1754ES6-5-TRMPBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the product's switching frequency?
What is the package type of the product?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







