Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LTC1726IS8-5-TR
LTC1726IS8-5#TR
| Part Number: | LTC1726IS8-5#TR |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LTC1726IS8-5-TR |
| Qty Available: | |
| Description: | LTC1726 - Triple Supply Monitor and µP Supervisor with Adjustable Reset and Watchdog Timer |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LTC1726IS8-5-TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LTC1726 - Triple Supply Monitor and µP Supervisor with Adjustable Reset and Watchdog Timer
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1 V |
| Nominal Supply Current | 30 µA |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Voltages Monitored | 3 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Reset | Active Low |
| Threshold Voltage | 4.675 V |
| Type | Multi-Voltage Supervisor |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Analog Devices LTC1726IS8-5#TR
| Datasheet | View & Download LTC1726IS8-5-TR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC1726IS8-5-TR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC1726IS8-5-TR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
Does the product have a watchdog timer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.