Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC1628CG-PG-PBF
LTC1628CG-PG#PBF
| Part Number: | LTC1628CG-PG#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC1628CG-PG-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | DC Controller Dual Output Synchronous Step Down 3.5 Volt to 36 Volt 28-Pin SSOP |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC1628CG-PG-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DC Controller Dual Output Synchronous Step Down 3.5 Volt to 36 Volt 28-Pin SSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Duty Cycle | 99.4 % |
| Max Duty Cycle | 99 % |
| Max Frequency | 360 kHz |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3.5 V |
| Nominal Supply Current | 350 µA |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 220 kHz |
| Height | -50 µm |
| Length | 10.5 mm |
| Width | 5.7 mm |
Documentation for Analog Devices LTC1628CG-PG#PBF
| Technical Drawing | View & Download LTC1628CG-PG-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC1628CG-PG-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1628CG-PG-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1628CG-PG-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1628CG-PG-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1628CG-PG-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the product's function?
How many pins does the product have?
What is the switching frequency of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.














