Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC1624IS8-PBF
LTC1624IS8#PBF
| Part Number: | LTC1624IS8#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC1624IS8-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | DC DC Cntrlr Single-OUT Boost/Buck Controller 3.5V to 36V Input 8-Pin SOIC N |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC1624IS8-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DC DC Cntrlr Single-OUT Boost/Buck Controller 3.5V to 36V Input 8-Pin SOIC N
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Duty Cycle | 95 % |
| Frequency | 200 kHz |
| Max Frequency | 225 kHz |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 2 A |
| Max Output Voltage | 30 V |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Input Voltage | 3.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.19 V |
| Min Supply Voltage | 3.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 30 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 225 kHz |
| Topology | SEPIC |
| Height | 1.498 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 3.988 mm |
Documentation for Analog Devices LTC1624IS8#PBF
| Datasheet | View & Download LTC1624IS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1624IS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1624IS8-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC1624IS8-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC1624IS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1624IS8-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the input voltage range for this product?
What is the product name and model number?
How many outputs does this product have?
What is the switching frequency of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

















