Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Hot Swap Controllers > LTC1422CS8-TRPBF
LTC1422CS8#TRPBF
| Part Number: | LTC1422CS8#TRPBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Hot Swap Controllers > LTC1422CS8-TRPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Ms-Hot Swap/Low Voltage 2.7V To 12V, 8 Pin Hot Swap Controller |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Hot Swap Controllers > LTC1422CS8-TRPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ms-Hot Swap/Low Voltage 2.7V To 12V, 8 Pin Hot Swap Controller
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Depth | 3.99 mm |
| Length | 5 mm |
Documentation for Analog Devices LTC1422CS8#TRPBF
| Datasheet | View & Download LTC1422CS8-TRPBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC1422CS8-TRPBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC1422CS8-TRPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1422CS8-TRPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1422CS8-TRPBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What is the price of the product?
How many pins does the product have?
What is the maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




