Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC1263CS8
LTC1263CS8
| Part Number: | LTC1263CS8 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC1263CS8 |
| Qty Available: | |
| Description: | Switched Capacitor Regulator, 0.06A, 300kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC1263CS8 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switched Capacitor Regulator, 0.06A, 300kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Efficiency | 76 % |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 60 mA |
| Min Input Voltage | 4.75 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 300 µA |
| Output Current | 60 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 12 V |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 300 kHz |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Efficiency | 76 % |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 60 mA |
| Min Input Voltage | 4.75 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 300 µA |
| Output Current | 60 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 12 V |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 300 kHz |
Documentation for Analog Devices LTC1263CS8
| Datasheet | View & Download LTC1263CS8 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC1263CS8 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC1263CS8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1263CS8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1263CS8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1263CS8 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC1263CS8 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC1263CS8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1263CS8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1263CS8 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of regulator?
What is the maximum switching frequency?
What is the package type?
What is the product name and brand?
What is the type of regulator?
What is the maximum switching frequency?
What is the package type?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

