Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LTC1232CS8-PBF
LTC1232CS8#PBF
| Part Number: | LTC1232CS8#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LTC1232CS8-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Processor Supervisor 4.62V 1 Active High/Active Low/Open Drain Automotive 8-Pin SOIC N Tube |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LTC1232CS8-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Processor Supervisor 4.62V 1 Active High/Active Low/Open Drain Automotive 8-Pin SOIC N Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reset Threshold Voltage | 4.74 V |
| Max Supply Current | 2 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 4.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Reset | Active High/Active Low |
| Reset Timeout | 250 ms |
| Schedule B | 8542390000 |
| Threshold Voltage | 4.62 V |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 3.99 mm |
Documentation for Analog Devices LTC1232CS8#PBF
| Datasheet | View & Download LTC1232CS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1232CS8-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC1232CS8-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC1232CS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1232CS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1232CS8-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of the LTC1232CS8#PBF?
What is the package type of the LTC1232CS8#PBF?
What is the maximum operating temperature of the LTC1232CS8#PBF?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








