Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC1174CN8-PBF
LTC1174CN8#PBF
| Part Number: | LTC1174CN8#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC1174CN8-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Current-mode, 1A, 200kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDIP8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC1174CN8-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Current-mode, 1A, 200kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Number of Pins | 8 |
| Efficiency | 94 % |
| Frequency | 200 kHz |
| Max Input Voltage | 18.5 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 830 mA |
| Max Output Voltage | 9.45 V |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 18 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 450 µA |
| Switching Frequency | 200 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 3.3 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Width | 6.48 mm |
| Case/Package | DIP |
| Number of Pins | 8 |
| Efficiency | 94 % |
| Frequency | 200 kHz |
| Max Input Voltage | 18.5 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 830 mA |
| Max Output Voltage | 9.45 V |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 18 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 450 µA |
| Switching Frequency | 200 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 3.3 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Width | 6.48 mm |
Documentation for Analog Devices LTC1174CN8#PBF
| Datasheet | View & Download LTC1174CN8-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC1174CN8-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC1174CN8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1174CN8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1174CN8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1174CN8-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC1174CN8-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC1174CN8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1174CN8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1174CN8-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the switching frequency of the regulator?
What is the package type of the regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the product name and model number?
What is the function of the LTC1174CN8#PBF?
What is the maximum switching frequency of the LTC1174CN8#PBF?
What is the package type of the LTC1174CN8#PBF?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











