Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC1148HVCS-PBF
LTC1148HVCS#PBF
| Part Number: | LTC1148HVCS#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC1148HVCS-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Step Down 3.5V to 20V Input Automotive 14-Pin SOIC N |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC1148HVCS-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Step Down 3.5V to 20V Input Automotive 14-Pin SOIC N
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Clock Sync | No |
| Duty Cycle | 100 % |
| Frequency | 250 kHz |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Max Frequency | 250 kHz |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 50 mA |
| Max Supply Voltage | 20 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3.5 V |
| Number of Output Phases | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 50 mA |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 250 kHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
Documentation for Analog Devices LTC1148HVCS#PBF
| Datasheet | View & Download LTC1148HVCS-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC1148HVCS-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC1148HVCS-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1148HVCS-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1148HVCS-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the input voltage range for this product?
How many pins does this product have?
Is this product lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










