Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC1144IS8-PBF
LTC1144IS8#PBF
| Part Number: | LTC1144IS8#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC1144IS8-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Switched-Capacitor Wide Input Range Voltage Converter with Shutdown Step-Down 50mA NSOIC-8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LTC1144IS8-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switched-Capacitor Wide Input Range Voltage Converter with Shutdown Step-Down 50mA NSOIC-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SO |
| Number of Pins | 8 |
| Frequency | 10 kHz |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 50 mA |
| Max Output Voltage | -2 V |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | -18 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 1.1 mA |
| Output Current | 50 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | -18 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 10 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 1.752 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 3.988 mm |
Documentation for Analog Devices LTC1144IS8#PBF
| Datasheet | View & Download LTC1144IS8-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LTC1144IS8-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LTC1144IS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1144IS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1144IS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1144IS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1144IS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LTC1144IS8-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the function of the LTC1144IS8#PBF?
What is the maximum output current of the LTC1144IS8#PBF?
What is the package type of the LTC1144IS8#PBF?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









