Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT8650SEV-PBF
LT8650SEV#PBF
| Part Number: | LT8650SEV#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT8650SEV-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual Channel 4A, 42V, Synchronous Step-Down Silent Switcher 2 with 6.2µA Quiescent Current |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT8650SEV-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual Channel 4A, 42V, Synchronous Step-Down Silent Switcher 2 with 6.2µA Quiescent Current
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 32 |
| Max Duty Cycle | 99 % |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 42 V |
| Manufacturer Package Identifier | LQFN-32-05-08-1665 |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.6 V |
| Nominal Supply Current | 5 mA |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 4 A |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.03 mm |
Documentation for Analog Devices LT8650SEV#PBF
| Datasheet | View & Download LT8650SEV-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT8650SEV-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT8650SEV-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT8650SEV-PBF Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the functionality of the LT8650SEV#PBF?
What is the maximum supply voltage for the LT8650SEV#PBF?
How many outputs does the LT8650SEV#PBF have?
What is the height of the LT8650SEV#PBF?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


