Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT8610IMSE-PBF
LT8610IMSE#PBF
| Part Number: | LT8610IMSE#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT8610IMSE-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Conv DC-DC 3.4V to 42V Synchronous Step Down Single-Out 2.5A Automotive 16-Pin MSOP EP |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT8610IMSE-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conv DC-DC 3.4V to 42V Synchronous Step Down Single-Out 2.5A Automotive 16-Pin MSOP EP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Number of Pins | 16 |
| Efficiency | 96 % |
| Max Input Voltage | 42 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 2.5 A |
| Max Output Voltage | 41.16 V |
| Min Input Voltage | 3.4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 40 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 2.2 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Height | 860 µm |
| Length | 4.04 mm |
| Width | 3 mm |
| Case/Package | MSOP |
| Number of Pins | 16 |
| Efficiency | 96 % |
| Max Input Voltage | 42 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 2.5 A |
| Max Output Voltage | 41.16 V |
| Min Input Voltage | 3.4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 40 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 2.2 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Height | 860 µm |
| Length | 4.04 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Analog Devices LT8610IMSE#PBF
| Datasheet | View & Download LT8610IMSE-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT8610IMSE-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT8610IMSE-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT8610IMSE-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT8610IMSE-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT8610IMSE-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT8610IMSE-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT8610IMSE-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the input voltage range of the product?
How many outputs does the product have?
What is the maximum output current of the product?
What is the product name and its brand?
What is the input voltage range of the product?
How many outputs does the product have?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.















