Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT8609SIV-PBF
LT8609SIV#PBF
| Part Number: | LT8609SIV#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT8609SIV-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | LT8609S - 42V, 2A/3A Peak Synchronous Step-Down Regulator with 2.5μA Quiescent Current |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT8609SIV-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LT8609S - 42V, 2A/3A Peak Synchronous Step-Down Regulator with 2.5μA Quiescent Current
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 16 |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 42 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2 A |
| Output Voltage | 41.58 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.03 mm |
| Number of Pins | 16 |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 42 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2 A |
| Output Voltage | 41.58 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.03 mm |
Documentation for Analog Devices LT8609SIV#PBF
| Datasheet | View & Download LT8609SIV-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT8609SIV-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT8609SIV-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT8609SIV-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT8609SIV-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT8609SIV-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT8609SIV-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT8609SIV-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT8609SIV-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT8609SIV-PBF Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
How many outputs does the product have?
What is the height of the product?
What is the part number of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
How many outputs does the product have?
What is the height of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

