Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT8609IMSE-PBF
LT8609IMSE#PBF
| Part Number: | LT8609IMSE#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT8609IMSE-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Current-mode, 5.7A, 2200kHz Switching Freq-Max, PDSO11 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT8609IMSE-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Current-mode, 5.7A, 2200kHz Switching Freq-Max, PDSO11
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Max Input Voltage | 42 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Voltage | 42 V |
| Max Supply Voltage | 42 V |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 782 mV |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 2 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 41.5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 2.2 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Height | 1.1 mm |
Documentation for Analog Devices LT8609IMSE#PBF
| Datasheet | View & Download LT8609IMSE-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT8609IMSE-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT8609IMSE-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT8609IMSE-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT8609IMSE-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT8609IMSE-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT8609IMSE-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT8609IMSE-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT8609IMSE-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the function of this product?
What is the maximum output current of this product?
What is the switching frequency of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



