Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LT4363IDE-1-PBF
LT4363IDE-1#PBF
| Part Number: | LT4363IDE-1#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LT4363IDE-1-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Hot Swap Controller 1-CH 80V N-Channel Positive High Voltage Automotive 12-Pin DFN EP |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LT4363IDE-1-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Hot Swap Controller 1-CH 80V N-Channel Positive High Voltage Automotive 12-Pin DFN EP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Number of Pins | 12 |
| Clamping Voltage | 27 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 80 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Input Voltage | 12 V |
| Nominal Supply Current | 700 µA |
| Number of Circuits | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Working Voltage | 80 V |
| Case/Package | DFN |
| Number of Pins | 12 |
| Clamping Voltage | 27 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 80 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Input Voltage | 12 V |
| Nominal Supply Current | 700 µA |
| Number of Circuits | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Working Voltage | 80 V |
| Case/Package | DFN |
| Number of Pins | 12 |
| Clamping Voltage | 27 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 80 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Input Voltage | 12 V |
| Nominal Supply Current | 700 µA |
| Number of Circuits | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Working Voltage | 80 V |
| Case/Package | DFN |
| Number of Pins | 12 |
| Clamping Voltage | 27 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 80 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Input Voltage | 12 V |
| Nominal Supply Current | 700 µA |
| Number of Circuits | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Working Voltage | 80 V |
Documentation for Analog Devices LT4363IDE-1#PBF
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the voltage range of the product?
What is the package type of the product?
What is the part number of the product?
What is the function of this product?
What is the voltage range for this product?
What is the package type of this product?
What is the part number of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
What is the description of the product?
What is the minimum operating temperature of the product?
What is the part number of the product?
What is the price of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.














