Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LT4363HS-2-PBF
LT4363HS-2#PBF
| Part Number: | LT4363HS-2#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LT4363HS-2-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | High Voltage Surge Stopper with Current Limit. Auto-Retry after Fault |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > LT4363HS-2-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Voltage Surge Stopper with Current Limit. Auto-Retry after Fault
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | S |
| Number of Pins | 16 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 80 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Working Voltage | 80 V |
Documentation for Analog Devices LT4363HS-2#PBF
| Datasheet | View & Download LT4363HS-2-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT4363HS-2-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT4363HS-2-PBF Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of LT4363HS-2#PBF?
What are the technical specifications of LT4363HS-2#PBF?
What compliance standards or regulations does LT4363HS-2#PBF meet?
Where can I find the datasheets and manufacturer documentation for LT4363HS-2#PBF?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











