Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT3471EDD-PBF
LT3471EDD#PBF
| Part Number: | LT3471EDD#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT3471EDD-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Conv DC-DC 2.4V to 16V Inv/Step Up Dual-Out 1V to 40V/-40V Automotive 10-Pin DFN EP |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT3471EDD-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conv DC-DC 2.4V to 16V Inv/Step Up Dual-Out 1V to 40V/-40V Automotive 10-Pin DFN EP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Number of Pins | 10 |
| Current - Output 1 | 1.3 A |
| Current - Output 2 | 1.3 A |
| Frequency | 1.2 MHz |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 2.6 A |
| Min Input Voltage | 2.4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 2.6 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 40 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 1.4 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost |
| Voltage - Output 1 | 40 V |
| Voltage - Output 2 | 40 V |
| Height | 750 µm |
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Analog Devices LT3471EDD#PBF
| Datasheet | View & Download LT3471EDD-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT3471EDD-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT3471EDD-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT3471EDD-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT3471EDD-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the product?
How many outputs does the product have?
What is the switching frequency of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

















