Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT3022EDHC-TRPBF
LT3022EDHC#TRPBF
| Part Number: | LT3022EDHC#TRPBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT3022EDHC-TRPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | LT3022 - 1A, 0.9V to 10V, Very Low Dropout Linear Regulator |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT3022EDHC-TRPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LT3022 - 1A, 0.9V to 10V, Very Low Dropout Linear Regulator
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Number of Pins | 16 |
| Dropout Voltage | 145 mV |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Voltage | 9.5 V |
| Min Current Limit | 1.1 A |
| Min Input Voltage | 900 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 200 mV |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 400 µA |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 9.5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Analog Devices LT3022EDHC#TRPBF
| Datasheet | View & Download LT3022EDHC-TRPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT3022EDHC-TRPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT3022EDHC-TRPBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT3022EDHC-TRPBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT3022EDHC-TRPBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of the LT3022EDHC#TRPBF?
What is the input voltage range of the LT3022EDHC#TRPBF?
What is the maximum output current of the LT3022EDHC#TRPBF?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


