Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT3010EMS8E-5-PBF
LT3010EMS8E-5#PBF
| Part Number: | LT3010EMS8E-5#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT3010EMS8E-5-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | IC REG LDO 5V 50MA 8MSOP / LDO Regulator Pos 5V 0.05A Automotive 8-Pin MSOP EP Tube |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT3010EMS8E-5-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC REG LDO 5V 50MA 8MSOP / LDO Regulator Pos 5V 0.05A Automotive 8-Pin MSOP EP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Max Input Voltage | 80 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 50 mA |
| Min Current Limit | 60 mA |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 30 µA |
| Output Current | 50 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 68 dB |
| Quiescent Current | 30 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 860 µm |
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Case/Package | MSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Max Input Voltage | 80 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 50 mA |
| Min Current Limit | 60 mA |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 30 µA |
| Output Current | 50 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 68 dB |
| Quiescent Current | 30 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 860 µm |
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Case/Package | MSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Max Input Voltage | 80 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 50 mA |
| Min Current Limit | 60 mA |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 30 µA |
| Output Current | 50 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 68 dB |
| Quiescent Current | 30 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 860 µm |
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Analog Devices LT3010EMS8E-5#PBF
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description for LT3010EMS8E-5#PBF?
What is the minimum input voltage for LT3010EMS8E-5#PBF?
What is the dropout voltage of LT3010EMS8E-5#PBF?
What is the power supply rejection ratio (PSRR) of LT3010EMS8E-5#PBF?
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum input voltage supported by the product?
What is the part number of the product?
What is the product's description?
What is the price of the product?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






