Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1964IS5-SD-TRMPBF
LT1964IS5-SD#TRMPBF
| Part Number: | LT1964IS5-SD#TRMPBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1964IS5-SD-TRMPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Neg -1.22V to -20V 0.2A 5-Pin TSOT-23 T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1964IS5-SD-TRMPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Neg -1.22V to -20V 0.2A 5-Pin TSOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-5 |
| Number of Pins | 5 |
| Dropout Voltage | 340 mV |
| Max Input Voltage | -1.6 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Voltage | -1.22 V |
| Min Current Limit | 220 mA |
| Min Input Voltage | -20 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | -20 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 30 µA |
| Output Current | 200 mA |
| Output Voltage | -20 V |
| Polarity | Negative |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 54 dB |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Analog Devices LT1964IS5-SD#TRMPBF
| Datasheet | View & Download LT1964IS5-SD-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1964IS5-SD-TRMPBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1964IS5-SD-TRMPBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1964IS5-SD-TRMPBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the price of the product?
What is the maximum output voltage of the regulator?
What is the minimum operating temperature of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


