Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1964ES5-BYP-TRMPBF
LT1964ES5-BYP#TRMPBF
| Part Number: | LT1964ES5-BYP#TRMPBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1964ES5-BYP-TRMPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Neg -1.22V to -20V 0.2A Automotive 5-Pin TSOT-23 T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1964ES5-BYP-TRMPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Neg -1.22V to -20V 0.2A Automotive 5-Pin TSOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSOT |
| Number of Pins | 5 |
| Dropout Voltage | 340 mV |
| Max Input Voltage | -1.9 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 200 mA |
| Max Output Voltage | -1.22 V |
| Max Supply Voltage | -20 V |
| Min Current Limit | 220 mA |
| Min Input Voltage | -20 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | -20 V |
| Min Supply Voltage | -2.8 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 30 µA |
| Output Current | 200 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | -20 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Negative |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 54 dB |
| Quiescent Current | 30 µA |
| Reference Voltage | 1.22 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 900 µm |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.75 mm |
| Case/Package | TSOT |
| Number of Pins | 5 |
| Dropout Voltage | 340 mV |
| Max Input Voltage | -1.9 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 200 mA |
| Max Output Voltage | -1.22 V |
| Max Supply Voltage | -20 V |
| Min Current Limit | 220 mA |
| Min Input Voltage | -20 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | -20 V |
| Min Supply Voltage | -2.8 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 30 µA |
| Output Current | 200 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | -20 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Negative |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 54 dB |
| Quiescent Current | 30 µA |
| Reference Voltage | 1.22 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 900 µm |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.75 mm |
Documentation for Analog Devices LT1964ES5-BYP#TRMPBF
| Datasheet | View & Download LT1964ES5-BYP-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1964ES5-BYP-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1964ES5-BYP-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1964ES5-BYP-TRMPBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1964ES5-BYP-TRMPBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1964ES5-BYP-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1964ES5-BYP-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1964ES5-BYP-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1964ES5-BYP-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1964ES5-BYP-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1964ES5-BYP-TRMPBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1964ES5-BYP-TRMPBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1964ES5-BYP-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1964ES5-BYP-TRMPBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum output current of the product?
What is the minimum operating temperature of the product?
What is the part number of the product?
What is the type of regulator?
What is the voltage range of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







