Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1963AEQ-3-3-PBF
LT1963AEQ-3.3#PBF
| Part Number: | LT1963AEQ-3.3#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1963AEQ-3-3-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 3.3V 1.5A Automotive 6-Pin(5+Tab) DDPAK |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1963AEQ-3-3-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 3.3V 1.5A Automotive 6-Pin(5+Tab) DDPAK
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Q |
| Number of Pins | 5 |
| Dropout Voltage | 340 mV |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Supply Voltage | 20 V |
| Min Current Limit | 1.6 A |
| Min Input Voltage | 2.1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 63 dB |
| Quiescent Current | 1 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 10.54 mm |
| Width | 9.4 mm |
| Case/Package | Q |
| Number of Pins | 5 |
| Dropout Voltage | 340 mV |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Supply Voltage | 20 V |
| Min Current Limit | 1.6 A |
| Min Input Voltage | 2.1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 63 dB |
| Quiescent Current | 1 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 10.54 mm |
| Width | 9.4 mm |
| Case/Package | Q |
| Number of Pins | 5 |
| Dropout Voltage | 340 mV |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Supply Voltage | 20 V |
| Min Current Limit | 1.6 A |
| Min Input Voltage | 2.1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 63 dB |
| Quiescent Current | 1 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 10.54 mm |
| Width | 9.4 mm |
| Case/Package | Q |
| Number of Pins | 5 |
| Dropout Voltage | 340 mV |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Supply Voltage | 20 V |
| Min Current Limit | 1.6 A |
| Min Input Voltage | 2.1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 63 dB |
| Quiescent Current | 1 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 10.54 mm |
| Width | 9.4 mm |
Documentation for Analog Devices LT1963AEQ-3.3#PBF
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage output of the regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the package type of the regulator?
What is the part number of the product?
What is the voltage output of the regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the package type of the regulator?
What is the voltage output of the regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the part number of the product?
What is the package type of the regulator?
What is the part number of the product?
What is the input voltage range of the product?
What is the output voltage of the product?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







