Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1962EMS8-PBF
LT1962EMS8#PBF
| Part Number: | LT1962EMS8#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1962EMS8-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 1.22V to 20V 0.3A Automotive 8-Pin MSOP |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1962EMS8-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 1.22V to 20V 0.3A Automotive 8-Pin MSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Dropout Voltage | 270 mV |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 300 mA |
| Max Output Voltage | 20 V |
| Min Current Limit | 320 mA |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.22 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 30 µA |
| Output Current | 300 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 20 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Quiescent Current | 30 µA |
| Reference Voltage | 1.22 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 970 µm |
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Case/Package | MSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Dropout Voltage | 270 mV |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 300 mA |
| Max Output Voltage | 20 V |
| Min Current Limit | 320 mA |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.22 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 30 µA |
| Output Current | 300 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 20 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Quiescent Current | 30 µA |
| Reference Voltage | 1.22 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 970 µm |
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Analog Devices LT1962EMS8#PBF
| Datasheet | View & Download LT1962EMS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1962EMS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1962EMS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1962EMS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1962EMS8-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1962EMS8-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1962EMS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1962EMS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1962EMS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1962EMS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1962EMS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1962EMS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1962EMS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1962EMS8-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1962EMS8-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1962EMS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1962EMS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1962EMS8-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the input voltage range for this regulator?
What is the maximum output current of this regulator?
What is the package type of this regulator?
What is the part number of the product?
What is the minimum input voltage for the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









