Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1956IGN-PBF
LT1956IGN#PBF
| Part Number: | LT1956IGN#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1956IGN-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Current-mode, 3A, 570kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO16 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1956IGN-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Current-mode, 3A, 570kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Number of Pins | 16 |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 54 V |
| Min Input Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 45 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 540 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 1.478 mm |
| Length | 4.98 mm |
| Width | 3.988 mm |
Documentation for Analog Devices LT1956IGN#PBF
| Datasheet | View & Download LT1956IGN-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1956IGN-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1956IGN-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1956IGN-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1956IGN-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1956IGN-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the functionality of the product?
What is the voltage range of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.















