Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1933ES6-TRMPBF
LT1933ES6#TRMPBF
| Part Number: | LT1933ES6#TRMPBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1933ES6-TRMPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | 600mA, 500kHz Step-Down Switching Regulator in SOT-23 and DFN Packages |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1933ES6-TRMPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
600mA, 500kHz Step-Down Switching Regulator in SOT-23 and DFN Packages
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Number of Pins | 6 |
| Frequency | 500 kHz |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 600 mA |
| Max Output Voltage | 31.6 V |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Input Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Min Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 600 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 31.68 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 600 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 900 µm |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.75 mm |
Documentation for Analog Devices LT1933ES6#TRMPBF
| Datasheet | View & Download LT1933ES6-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1933ES6-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1933ES6-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1933ES6-TRMPBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1933ES6-TRMPBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1933ES6-TRMPBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What are the available packages for this product?
What is the input voltage range for this product?
Does this product have synchronous rectifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

















