Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1931ES5-TRMPBF
LT1931ES5#TRMPBF
| Part Number: | LT1931ES5#TRMPBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1931ES5-TRMPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Current-mode, 2A, 1600kHz Switching Freq-Max, PDSO5 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1931ES5-TRMPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Current-mode, 2A, 1600kHz Switching Freq-Max, PDSO5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-5 |
| Number of Pins | 5 |
| Frequency | 1.2 MHz |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 2 A |
| Max Output Voltage | -5 V |
| Min Input Voltage | 2.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | -34 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Output Voltage | -34 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 1.2 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 900 µm |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.75 mm |
Documentation for Analog Devices LT1931ES5#TRMPBF
| Datasheet | View & Download LT1931ES5-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1931ES5-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1931ES5-TRMPBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1931ES5-TRMPBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1931ES5-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1931ES5-TRMPBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What category does this product belong to?
What is the function of this product?
What is the price of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.














