Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1776IS8-PBF
LT1776IS8#PBF
| Part Number: | LT1776IS8#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1776IS8-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Conv DC-DC 7.4V to 40V Step Down Single-Out 1.24V to 34V 0.7A Automotive 8-Pin SOIC N |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1776IS8-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conv DC-DC 7.4V to 40V Step Down Single-Out 1.24V to 34V 0.7A Automotive 8-Pin SOIC N
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 34 V |
| Min Input Voltage | 7.4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.24 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 700 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 34 V |
| Quiescent Current | 620 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 200 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 1.498 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 3.988 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 34 V |
| Min Input Voltage | 7.4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.24 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 700 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 34 V |
| Quiescent Current | 620 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 200 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 1.498 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 3.988 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 34 V |
| Min Input Voltage | 7.4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.24 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 700 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 34 V |
| Quiescent Current | 620 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 200 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 1.498 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 3.988 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 34 V |
| Min Input Voltage | 7.4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.24 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 700 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 34 V |
| Quiescent Current | 620 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 200 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 1.498 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 3.988 mm |
Documentation for Analog Devices LT1776IS8#PBF
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the functionality of the LT1776IS8#PBF?
What is the input voltage range of the LT1776IS8#PBF?
What is the maximum output voltage of the LT1776IS8#PBF?
Is the LT1776IS8#PBF compliant with industry standards?
What is the functionality of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum output current of the product?
Does the product have synchronous rectifier?
What is the functionality of the product LT1776IS8#PBF?
What is the voltage range for the input and output of LT1776IS8#PBF?
Is LT1776IS8#PBF suitable for automotive applications?
Does LT1776IS8#PBF have synchronous rectification?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
















