Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1767EMS8E-1-8-PBF
LT1767EMS8E-1.8#PBF
| Part Number: | LT1767EMS8E-1.8#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1767EMS8E-1-8-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Buck, 1.25MHZ, MSOP-8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1767EMS8E-1-8-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Buck, 1.25MHZ, MSOP-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Input Voltage | 25 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 1.8 V |
| Nominal Output Voltage | 1.8 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 1.25 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | SEPIC |
| Height | 860 µm |
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Input Voltage | 25 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 1.8 V |
| Nominal Output Voltage | 1.8 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 1.25 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | SEPIC |
| Height | 860 µm |
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Input Voltage | 25 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 1.8 V |
| Nominal Output Voltage | 1.8 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 1.25 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | SEPIC |
| Height | 860 µm |
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Input Voltage | 25 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 1.8 V |
| Nominal Output Voltage | 1.8 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 1.25 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | SEPIC |
| Height | 860 µm |
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Analog Devices LT1767EMS8E-1.8#PBF
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of LT1767EMS8E-1.8#PBF?
What is the brand of LT1767EMS8E-1.8#PBF?
What is the output voltage of LT1767EMS8E-1.8#PBF?
What is the switching frequency of LT1767EMS8E-1.8#PBF?
What is the product category of LT1767EMS8E-1.8#PBF?
What is the brand of LT1767EMS8E-1.8#PBF?
What is the output voltage of LT1767EMS8E-1.8#PBF?
What is the switching frequency of LT1767EMS8E-1.8#PBF?
What is the product name and model number?
What is the category of this product?
What is the output voltage of this switching regulator?
What is the maximum output current of this switching regulator?
What is the product name?
What category does this product belong to?
What is the maximum output current of this product?
What is the switching frequency of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












