Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1767EMS83.3TRPBF
LT1767EMS8-3.3#TRPBF
| Part Number: | LT1767EMS8-3.3#TRPBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1767EMS83.3TRPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Current-mode, 3A, 1500kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1767EMS83.3TRPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Current-mode, 3A, 1500kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Switching Frequency | 1.25 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Switching Frequency | 1.25 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
Documentation for Analog Devices LT1767EMS8-3.3#TRPBF
| Datasheet | View & Download LT1767EMS83.3TRPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1767EMS83.3TRPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1767EMS83.3TRPBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1767EMS83.3TRPBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1767EMS83.3TRPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1767EMS83.3TRPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1767EMS83.3TRPBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1767EMS83.3TRPBF Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the switching regulator?
What is the maximum output current of the switching regulator?
What is the switching frequency of the switching regulator?
What is the package type of the switching regulator?
What is the part number of the product?
What is the maximum output current of the switching regulator?
What is the switching frequency of the regulator?
Is the regulator lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









