Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1765EFE-2-5-PBF
LT1765EFE-2.5#PBF
| Part Number: | LT1765EFE-2.5#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1765EFE-2-5-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Current-mode, 6A, 1600kHz Switching Freq-Max, PDSO16 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1765EFE-2-5-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Current-mode, 6A, 1600kHz Switching Freq-Max, PDSO16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Number of Pins | 16 |
| Max Input Voltage | 25 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 6 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Packaging | Bulk |
| Switching Frequency | 1.6 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Case/Package | SOP |
| Number of Pins | 16 |
| Max Input Voltage | 25 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 6 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Packaging | Bulk |
| Switching Frequency | 1.6 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Case/Package | SOP |
| Number of Pins | 16 |
| Max Input Voltage | 25 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 6 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Packaging | Bulk |
| Switching Frequency | 1.6 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Case/Package | SOP |
| Number of Pins | 16 |
| Max Input Voltage | 25 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 6 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Packaging | Bulk |
| Switching Frequency | 1.6 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Case/Package | SOP |
| Number of Pins | 16 |
| Max Input Voltage | 25 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 6 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Packaging | Bulk |
| Switching Frequency | 1.6 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Case/Package | SOP |
| Number of Pins | 16 |
| Max Input Voltage | 25 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 6 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Packaging | Bulk |
| Switching Frequency | 1.6 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Case/Package | SOP |
| Number of Pins | 16 |
| Max Input Voltage | 25 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 6 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Packaging | Bulk |
| Switching Frequency | 1.6 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Case/Package | SOP |
| Number of Pins | 16 |
| Max Input Voltage | 25 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 6 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Packaging | Bulk |
| Switching Frequency | 1.6 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
Documentation for Analog Devices LT1765EFE-2.5#PBF
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum output current of the switching regulator?
What is the switching frequency of the regulator?
What is the package type of the regulator?
What is the part number of the product?
What is the maximum output current of the product?
What is the switching frequency of the product?
What is the package type of the product?
What is the product name and brand?
What is the function of the product?
What are the physical specifications of the product?
Are there any compliance standards or regulations that the product meets?
What is the part number of the product?
What is the maximum output current of the product?
What is the switching frequency of the product?
What is the package type of the product?
What is the part number of the product?
What is the maximum output current of the switching regulator?
What is the switching frequency of the regulator?
What is the package type of the regulator?
What is the product name and brand?
What is the type of regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the switching frequency of the regulator?
What is the product name and brand?
What is the type of regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the switching frequency of the regulator?
What is the part number of the product?
What is the maximum output current of the switching regulator?
What is the switching frequency of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









